Dijital para ya da coin konusunda dünyanın en bilinen ve en çok rağbet gören, en değerli kripto para birimi denilince akla gelen ilk şey Bitcoindir. Geleceğin para birimlerinin içinde başı çeken Bitcoin’in yaklaşık piyasa değeri 1 trilyon dolardır. Bitcoin, ilk olarak 2008 yılının sonlarında, birden fazla kişiyi yani bir grubu temsil ettiği de düşünülen gerçek ismi halen bilinmeyen Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi tarafından “Eşten Eşe (Peer To Peer, P2P) Elektronik Nakit Sistemi” adıyla ortaya atılmıştır. Bitcoin blockchain (blok zincir) teknolojisi altyapısıyla çalışan merkeziyetsiz kripto para birimidir. Kişisel ya da kurumlar arasındaki para transferlerinde bankaları, aracı kurumları ve üçüncü şahısları ortadan kaldırmak Bitcoin’in icat edilmesindeki temel amaçtır.

Merkeziyetsiz bir yapıda olması Bitcoin’in en önemli özelliği olmasının yanı sıra onun en çok tartışılan ve spekülatif yönüdür. Bitcoin ağı hiçbir devlet, hiçbir merkez bankası, hiçbir banka, hiçbir şirket vs. Tarafından kontrol edilemez ve yönetilemez. Bitcoin ağında gerçekleştirilen tüm transferler, yatırma ve çekme işlemleri, cüzdanlara sahip olan kişiler arasında aracısız bir şekilde yapılır. Bitcoin’in sınırlı sayıda olması onu geleneksel para birimlerinden ayıran bir başka özelliktir. Bitcoin’i değerli kılarken aynı zamanda Bitcoin’in geleceği hakkında yapılan spekülasyonları da körüklemektedir. Piyasada var olabilecek toplam Bitcoin miktarı “Sınırlı arz” sistemine göre 21 milyon adetle sınırlıdır. Halbuki, Dolar, Euro, TL gibi geleneksel olan para birimleri, bağlı bulundukları devletlerin merkez bankaları tarafından gerekli anlarda sonsuz ve sınırsız şekillerde basılabilirler. Bitcoin’ler üretildikten, yani arz bittikten sonra talebin var olmaya devam etmesi, değer artışını kaçınılmaz kılan bir arz-talep dengesi kuralıdır. Yani Bitcoin’in fiyatı, zaman içinde sürekli olarak artmak zorunda olması değişmez bir ekonomi kuralıdır. “Bitcoin madenciliği” denilen bir yöntemle üretilen Bitcoin, karışık ve zorlaşan özel şifrelerin çözülmesi ile üretilir. Ürettikleri her blok başına belli bir miktar Bitcoin’i Bitcoin üreten madenciler ödül olarak kazanırlar. Çözülecek olan şifre zorlaştıkça üretilen Bitcoin sayısı artar. 2008 yılından bu yana Bitcoin’in izlediği fiyat grafiğine bakıldığında, sürekli bir yükseliş görülmektedir. Uzmanların ve ekonomistlerin, bu yükselişin devam edeceği konusunda hemfikir olmalarına rağmen hangi fiyata ne zaman ulaşacağı konusunda çeşitli tahminlerde bulunmaktadırlar. Bitcoin’in yükselip yükselmeyeceği değil, ne zaman ne kadar yükseleceği asıl tartışma konusudur. Binance, Paribu, Bitpanda, BTCTurk gibi borsalardan Bitcoin kolayca alınıp satılabilir. Bu borsalara üye olup, Türk Lirası ile Bitcoin almak da alınan Bitcoin’leri bozdurmak da, başka coin’lere çevirmek de, transfer yapmak da mümkündür.  Ayrıca “donanımsal cüzdan” denilen soğuk cüzdan gibi seçenekler bitcoin saklamak açısından kullanılır. Yatırımlarının yükselmesini beklenirken, Bitcoin sahipleri tarafından çeşitli borsaların sunduğu ödünç para verme, faize yatırma gibi seçeneklerle değerlendirebilmektedir. Bitcoin’lerinizi tuttuğunuz borsaya ödünç vermek ve karşılığında da faiz almak kısaca ‘’stake’’ olarak bilinir. Bitcoin, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan, büyük firmaların da yatırım yaptığı bir para birimidir. Bitcoin sisteminde çökme, saldırıya uğrama vb. Gibi şeyler teknik olarak mümkün değildir. Kısacası Bitcoin’in güvenli bir yatırım aracı olduğu düşünülür.

Bunu da okuyun:  BİR AYDA 10 KAT KAZANDIRAN RAVENCOIN (RVN) NEDİR?

BITCOIN SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…