bitclout nedir

Elon Musk’ın coin’lerinin toplamda 81,470 dolar olarak değerlendiği yeni sosyal medya, kısaca BitClout insanlar için oluşturulmuş bir hisse senedi piyasasıdır. Her birimizin fiyatının ne olduğunu belirleyen kendi adımıza bir coin’imizin olduğu ve diğer insanların da hissemize bu coin’leri Bitcoin ile satın alarak sahip oldukları bir platform. Yaklaşık bir iki hafta öncesine kadar Clubhouse gibi davetiye modeliyle çalışan BitClout’a girmek için şifre gerekliyken şu anda bu durum tam tersi.  BitClout’un arkasında kimin olduğu tam olarak bilinmemesine rağmen, Silikon Vadisi’nden alınan duyumlara göre oldukça güvenilir insanlardır. BitClout’u oluştururken izledikleri akıllı büyüme yöntemi ise şöyledir ki: Twitter’da en popüler 15 bin hesabı direkt olarak BitClout üzerinde de yaratmak. Bu hesapların her birinin platformda kendine ait coin’leri mevcut.

Elon Musk, Naval, Justin Bieber gibi isimlerin coin’leri henüz onlar platforma girmeden onlar adına çok önceden yaratıldı bile. Daha sonra platformdaki diğer insanlar coin almaya başladı. Ve Elon Musk’ın coin’inden 100 adet satın alırsanız örneğin, 90 adeti sizde kalırken 10 adetin değeri Elon Musk’a düşüyor.Elon Musk BitClout.com hesabını doğruladığı zaman ise onun payına düşen tüm değere sahip olabiliyor. Hesabınızı doğrulamak içinse BitClout’daki hesabınızın public key’ini Twitter hesabınızdan paylaşmanız yeterli görülüyor.

Yeni balon mu?

Biraz şüpheye mahal verecek kısım ise şu: BitClout’dan coin satın alabiliyorken ederini çekip bankaya yatıramıyorsunuz. Yani Elon Musk kendi hesabını doğruladığı zaman sisteme girdiğinde elonmusk coin’den olan kazancına gerçek dünyada sahip olamıyor. Bu özelliğin de yakın zamanda ekleneceği belirtilmesine rağmen, şimdilik insanların bir anda sisteme girip binlerce doları realize etmesi ve platformu terk etmesi tercih edilen bir durum olmasa gerek. Bitcoin’in bu derece değerlenmesini sağlayan şeyin de, bitcoin sahiplerinin coin’lerini tutması ve satmaması olduğunu düşündüğümüz bu çılgın süreçte, kendi coin’i olanlar da ne kadar uzun süre coin’erini tutar ve realize etmezse yaygınlığı o kadar artar ve en yüksek seviyelerinden birinde nakite çevirmek anlamlı olacaktır desek yanlış olmaz.

Bunu da okuyun:  SWIFT NEDİR? SWIFT YERİNE KULLANILABİLECEK YÖNTEMLER

Yayımlanan dokümandan notları daha detaylı inceleyelim:

BitClout nedir?

Gerçek para kullanarak insanlar ve gönderileri üzerinde spekülasyon yapmanıza izin veren, blokchain tabanlı yeni bir sosyal ağ türüdür. Bitcoin’e benzer bir mimariye sahip olan BitClout, farklı olarak daha karmaşık olan profilleri, gönderileri, takipleri, takipçileri ve daha fazlasını destekleyebilen bir platformdur. Bitcoin gibi BitClout da tamamen açık kaynaklı bir projedir ve arkasında hiçbir şirket bulunmaz.

İçerik oluşturucu coin’i nedir?

Platformdaki her profilin herkesin alıp satabileceği bir coin’i bulunur. Platformda hesap oluşturarak kendi coin’ininizi yaratabilme şansınız vardır. Her coin’in fiyatı, insanlar satın aldıklarında yükselir ve sattıklarında düşüşe geçer. Bu nedenle bir coin’in daha yaygın olacağını düşünüyorsanız o coin’i önceden satın almayı düşünebilirsiniz.

Sevdiğiniz birinin coin’ini satın alma şansınız vardır!

Satın almak için o kişinin profiline gidip ‘’Satın Al’’ı tıklamanız yeterli olacaktır. Platformda bulunan skor tablosundan ya da arayarak içerik oluşturucuları bulabilir ve ayrıca da coin’lerine sahip olabilirsiniz.

Profilinizi talep etmek için tweetlemeniz yeterli!

Ayrılmış bir profilin sahibi, profiline giderek kendi profilini talep edebilir ve BitClout public key’ini tweet’lemek için bir düğmeye basması gerekli olan tek şeydir: Hesabını talep eden kullanıcı kendi coin’lerinin belirlenen yüzdesine  sahip olur. Kendi profilini BitClout üzerinden yalnızca ilişkilendirilen Twitter hesabının sahibi talep edebilir. Elon Musk’ın kendi hesabını talep etmek için tweet atması BitClout’u aniden fazlasıyla popüler yapabilir ve eklemeden geçemedik, bu yöntem gerçek bir büyüme stratejisi örneği gibi görünüyor.

İçerik oluşturucu coin’leri ne işe yaramaktadır?

Profillere ait coin’ler, bir bireyin itibarına bağlı yeni bir varlık sınıfı çeşididir. Birinin coin’inin değeri o kişinin toplumdaki konumu ile bağlantılıdır. Örneğin, Elon Musk başarılı olursa ve Mars’a ilk insanı gönderebilirse coin’inin fiyatı teorik olarak yükselmelidir. Ve eğer tam tersine, bir basın toplantısı sırasında ırkçı bir yorumda bulunursa coin fiyatı teorik olarak aşağı inmelidir. Böylelikle, bir insanın potansiyeline inanan insanlar o kişinin coin’lerini satın alıp satarak para kazanabilirler.

Bunu da okuyun:  NFT NASIL OLUŞTURULUR? NFT NASIL ALINIR? ADIM ADIM AÇIKLAMALI REHBER

Bir içerik oluşturucu neler yapabilir?

Paydaş toplantıları düzenleyebilme şansı vardır. Bir içerik oluşturucusu, yalnızca onun coin’lerini satın almış kişilere özel gönderi çıkabilir, soru-cevap seansları düzenleyebilir. Elon Musk veya Chamath’ın yalnızca kendi coin’lerini satın almış kimselere özel bir AMA düzenlediğini düşünebiliyor musunuz? Ya da soru sorma hakkının en yüksek coin sahibinden itibaren olduğunu ? Gelen mesajlara öncelik vermenin yeni bir yolu olarak BitClout’u kullanabilir. Çoğu içerik oluşturucu kullandığı sosyal medyanın neredeyse gelen kutusunu yönetemeyecek derecede fazla mesaj alıyor. BitClout ile gelen kutusunu düzenleyebilir, yalnızca belirli miktar coin sahibi insanların mesajlarını önceliklendirip onları cevaplayabilme şansları vardır. Sponsorlu gönderi paylaşımı yapılabilir. İçerik oluşturucular, herkesin bir gönderiye sahip olmak için ‘’teklif verebileceği’’ bir gelen kutusuna sahip olabilir. Bir gönderiyi repost etmek için belli miktar coin isteyerek sponsorluk anlaşmaları düzenleme şansı lde edebilirler. Parayla beğeni toplayabilirler. Beğeniler, içerik oluşturucunun coin’lerinin satın alınması olarak yeniden düşünülebilir. Yani bir gönderiyi beğenmek için o post sahibinin coin’inden almanız ön şart olarak istenebilir. Böyle bir özellik, hangi içeriğin yüksek kaliteli olduğu alanında daha güçlü bir sinyal görevi de görecektir. Örneğin Twitter’da viral olmuş bir içeriğiniz varsa -ki benim anlamadığım bir şekilde 15 dakikalığına Twitter ünlüsü olduğum bir içeriğim var- bu viral olan içerikten para kazanmanız gayet olağandır.

Bizce?

Geleceği parlak farz edilen şirketlerin, bu öngörüyü barındırmasının bir nedeninin de kurucuları ya da yöneticileri olduğunu düşündüğümüzde, şirketler kadar karmaşık tüzel formlardan ziyade direkt olarak insanlara yatırım yapmak her ne kadar bir Black Mirror bölümünün gerçek olmuş hâli gibi görünse de daha mantıklı olabilir mi? Neden olmasın? İleride büyük işler başaracağına inandığınız insanlara erkenden yatırım yapmanın yablışı ne? Bunun bir startup’a yatırım yapmaktan farkı var mı?

Bunu da okuyun:  BITCOIN BUY-SELL (ALIM-SATIM) REHBERİ

Evet var. Startup kurucularının kim olduğunu biliyorsunuz ve satın aldığınız hisseleri gerçek dünyada fark edebilir, yani satıp para kazanabilirsiniz. Ancak bunu BitClout’da şimdi yapamazsınız. Arkasında kimler var bilmiyoruz ve şu an için -her ne kadar gelecekte böyle olmayacağının garantisini verseler de- sadece paranızı yatırabiliyor fakat çekemiyorsunuz. Oldukça tehlikeli görünen bu yeni oluşumu paylaşması bizden, dikkatli olması sizden…

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…