busd coin

Aynı kuzeni BNB (Binance Coin) gibi Binance USD de (BUSD) Binance dijital para borsasının kendi dijital paralarından biridir. Bu coin türünün fiyatı dolara endeksli ve sabittir. Yani 1 Amerikan Doları 1 Binance USD’e (BUSD) her zaman denk gelmektedir. Binance USD (BUSD), Binance borsası ve Paxos ortaklığı ile geliştirilmekte olan ve aynı zamanda Ethereum’a dayanan bir token’dir . Tüm karşılığı Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan ve ayrıca FDIC tarafından sigortalı bankalarda fiziki olarak Amerikan Doları şeklinde tutulmaktadır. Yani bir banka hesabında işlem yapılan her 1Binance USD (BUSD) için fiziksel olarak 1 Amerikan Doları bulunmaktadır. Ethereum ağının yanı sıra Binance USD (BUSD) Binance Chain ve Binance Smart Chain ağları üzerinde de çalışmalarını sürdürmektedir. Binance USD işlemleri (BUSD), şuanlık sadece Binance borsasında gerçekleştirilmektedir. Binance borsası üzerinde Binance USD (BUSD) ile birçok coin’i alım-satım işlemleri yapabilirsiniz. Bu para birimini kullanarak, özellikle coin piyasasının çok belirsiz olduğu dönemlerde, sattığınız dijital varlıklarınızın yerine birikiminizi Binance USD (BUSD) şeklinde tutup değer kaybetme riskini ortadan kaldırarak avantaj sağlayabilirsiniz. Paranız Binance USD (BUSD) olarak tutulduğu süreç içerisinde her zaman Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Yani elinizdeki Binance USD (BUSD) dolar kadardır. Binance borsası üzerinde de Binance USD (BUSD) stake edilebilmektedir. Yani Binance borsasında elinizde bulunan Binance USD (BUSD)’ları kilitleyerek aynı fiziki dolar mevduatını faize yatırır gibi, faize yatırabilirsiniz. Stake ettiğiniz her gün için günlük faiz ödemesi kazanabilmeniz gibi dilediğiniz an paranızı çekebilirsiniz. Piyasadaki Amerikan Doları’na endeksli diğer stable coin’ler ile Binance USD (BUSD) arasında teknik açıdan pek de büyük farklar yoktur. Örneğin en yaygın sabit coin olan USDT (Tether) veya USDC’a benzeyen diğer sabit coin’ler de 1 Amerikan Doları’na eşittir.

Amerikan bankalarında tuttuğu Binance USD (BUSD) karşılığı Amerikan Doları mevduatına dair raporları Binance borsası aylık olacak şekilde yayımlamakta ve bu hesaplar bağımsız denetçiler tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Tether cephesinde en son 2018’de böyle bir bağımsız denetim raporu yayımlanmış. Tether’in kendi sitesinde piyasadaki USDT miktarı ile bunun bankadaki fiziki Amerikan Doları karşılığı günlük olarak yayımlanmasına rağmen, bu veriler bağımsız bir kuruluşun raporundan ziyade, şirketin kendi beyanlarına dayanmaktadır.

Bunu da okuyun:  1INCH COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

için sabit coin’lerde  paranızı değerini koruması ve hatta Amerikan Doları Türk Lirası karşısında değer kazandığında paranızın da değerlenmesi için tutmak isterseniz, Binance USD’u  (BUSD) daha şeffaf olduğu ve arkasında dünyanın en büyük borsalarından biri olması nedeniyle tercih edebilirsiniz. Anında dönüştürme imkanı Binance borsasında stable coin’ler arasında bulunmaktadır. Bu sayede Paxos Standart (PAX), USD Coin (USDC), TrueUSD (TUSD) ve USD Tether (USDT) ile Binance USD (BUSD) arasında yaşanan anlık değişimler zarara uğramadan yapılabilmektedir. Binance USD (BUSD) şu an piyasada 2,3 Milyar kadar dolaşımdadır. Bu da, fiziken banka hesabında Binance tarafından tam 2,3 Milyar Amerikan Doları’nın tutulduğu anlamına gelir.

1 Binance USD (BUSD) 1 Amerikan Doları’na eşit olması nedeniyle Binance USD’nın (BUSD) piyasa değeri de yine 2,3 Milyar Amerikan Dolarına denk gelmektedir. Binance USD (BUSD) dijital para marketinde en değerli olan 33. Dijital varlıktır.

BUSD SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…