defi staking

De-Fi, “merkeziyetsiz finans” anlamına gelir. Belli bir otorite ve şirkete bağlı olmadan oluşturulan borsalar ve dijital finans girişimlerine, kripto para projelerine De-Fi adı verilir. De-Fi projelerinin kendi arayüzleri ve uygulamalarına DApps denir. Ancak genelde bu arayüzler çok karışık ve son kullanıcı dostu değildir. Bu nedenle çoğu insan, De-Fi projelerine katılarak onların token’lerini almayı ve likidite havuzlarında stake etmeyi zor bulur. Binance dijital para borsası, son zamanlarda yaygın olan ve yatırımcılarının yüzünü güldüren De-Fi coin ve token’lerini alıp stake etmek için “DeFi staking” isimli bir hizmet sunmaktadır. Binance’in kendi arayüzü içinde kullanıcı dostu ve kolayca erişilebilen Binance De-Fi staking hizmeti sayesinde karmaşık işlemlerle uğraşmadan, farklı cüzdanlara gerek duymadan, söz konusu De-Fi coin ve token’lerini aldıktan sonra “stake et” butonuna tek tıklamayla bu coin ve token’leri stake etmek olağandır.

Binance borsasında DeFi staking yapmak

Binance’a giriş yaptıktan sonra sol üstten “Finance”, daha sonra ise “Earn” seçeneğine tıklamanız gerekir. “Fixed Terms” yani “Sabit Vadeler” başlığı altından “DeFİ Staking” i seçin. Önünüzdeki sayfada Binance borsasında staking’e sunulan tüm DeFi projelerini görüntüleyebilirsiniz. Söz konusu coin ya da token’i seçtikten sonra “Hemen Stake Et” butonuna basın. Esnek ya da Kilitli Staking seçeneklerinde süre ve kazanç ile ilgili hesaplamalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Yıllık Getiri Oranı (APY), staking sonucunda kazanacağınız net geliri temsil eder.

Esnek Staking nedir?

Esnek staking’de stake ettiğiniz coin ya da token’lerinizi dilediğiniz zaman stake’den çıkarıp, dilediğiniz zaman tekrar stake edebilirsiniz. Stake’ten çıkardığınız dijital varlıklarınız anında spot cüzdanınıza geçer.

Kilitli Staking nedir?

Kilitli staking, geleneksel para sistemlerindeki paranızı vadeli hesaba yatırmanın karşılığıdır. Esnek staking’ten daha fazla faiz geliri kazandırır ama istediğiniz zaman stake’den çıkaramazsınız. Ancak belirlenen süre sonunda stake gelirinizi kazanabilmeniz mümkündür. Eğer dijital varlıklarınızı kilitlediğiniz süreden önce stake’ten çıkarırsanız, faiz ve ödül kazanamazsınız.

Bunu da okuyun:  BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

Stake gelirleri ne zaman ödenir?

Binance’ta staking gelirleri Türkiye saati ile sabah 03:00’ten itibaren hesaplanmaya başlanır. Her gün 03:00’e kadar stake edilen dijital varlıkların getirileri, üzerinden 24 saat geçtikten sonra 03:00’ten sonra spot cüzdana yansıtılır.

De-Fi Staking güvenli midir?

Ortalıkta yüzlerce De-Fi projesi bulunmaktadır. Tüm bu projelerin kendi token ve coin’leri var. Her proje, kullanıcılarına bu token ve coin’leri satın alıp, projenin kendi likidite havuzunda tutmaları yani projeye fon sağlamaları karşılığında bir kazanç payı ve faiz sunar. Bu işleme staking adı verilir. Ancak son kullanıcının, hangi De-Fi projesi güvenilirdir, hangisi değildir bilmesi olanaksızdır. Güvenilir olmayan projelerde yatırımlarınızı kaybetme riski bulunur. Bu durumda hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz. Ancak Binance gibi borsalarda, yatırımlarınız belli bir güvence altındadır. Çünkü “scam” tabir edilen dolandırıcılık projeleri büyük borsaların stake teklifleri içinde bulunmaz.

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…