bnb

Binance Chain, ünlü kripto para borsası Binance tarafından Nisan 2019’da kullanıcıları ile buluştu. Başlıca hedefi, hızlı ve merkeziyetsiz bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirmek olan bu ağ, aynı zamanda, Binance Chain üzerindeki en büyük merkeziyetsiz uygulama (DApp) konumunda. Oldukça kullanıcı dostu olan Binance DEX ise bunun bir ürünü.

Fakat Blockchain sistemlerinin içsel sınırlamaları nedeniyle ağlar pek esnekliğe sahip değildir. Asıl amacı hızlı alım satım için optimize edilmiş bir sistemde, akıllı kontratlar, ağı önemli ölçüde yavaşlatabilir hatta aksatabilir. CryptoKitties dediğiniz duyar gibiyiz. Bu gibi durumlar, popülerliğinin doruk noktasında olan Ethereum Blockchain ağını nerdeyse duracak hale getirmişti.

Bu yüzden ölçeklenebilirlik, Blockchain gelişiminde çözülmesi gereken en büyük problemlerden birisidir. Ve işte bu noktada Binance Smart Chain devreye girer.

Binance Smart Chain Nedir?

BSC, Binance Chain’e paralel çalışan, yan Blockchain ağı olarak kısaca tanımlanabilir. Binance Chain’in aksine BSC, akıllı kontrat işlevlerine ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğa sahiptir ki bu oldukça önemlidir. Buradaki tasarımın esas amacı, ekosisteme akıllı kontratları dahil ederken bir yandan da Binance Chain’in yüksek verimini olduğu gibi korumaktır. Böylece ne ölçeklenebilirlik sorunu yaşar ne de akıllı kontratlardan mahrum kalırsınız.

Bu iki Blockchain ağı da paralel olarak birlikte çalışır. BSC’nin, katman iki ya da zincir dışı bir ölçeklenebilirlik çözümü olmadığını belirtmem gerekiyor. Şayet BSC, Binance Chain çevrimdışı kalsa bile çalışmaya devam edebilecek bağımsız bir Blockchain ağıdır. Fakat, her iki zincir de tasarım bakımından aynı mimariye sahiptirler.

BSC, EVM ile uyumlu olduğu için Ethereum araçlarının ve DApp’lerin zengin dünyasını destekleyebilir. Böylelikle herhangi bir sınırlamaya tabi kalmazsınız. Bu özellik teoride, geliştiricilerin projelerini Ethereum’dan buraya taşımasını kolay hale getirir. Kullanıcılar için işin iyi tarafı ise MetaMask gibi uygulamaların BSC ile çalışmak üzere optimize edilebilmesidir. Öyle ki bunu yapmak için birkaç ayarın değiştirilmesi yeterlidir.

Bunu da okuyun:  De-Fi Nedir? Tüm Yönleriyle Merkeziyetsiz Finans (De-Fi) Rehberi

Eylül 2020’de Binance, Ethereum Sanal makinesiyle uyumlu kendi düşük ücretli, yüksek performanslı blok zincirini piyasaya sürdü. Çözüm, blok zinciri teknolojisindeki bir yenilik daha ve bu, yavaş işlemler ve pahalı gaz ücretleri gibi merkezi olmayan finans sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Binance Akıllı Zincir ile geliştiriciler, dApp’lerinin gaz maliyetleri hakkında endişelenmek yerine inovasyona odaklanmakta özgürdür.

BSC, henüz (diğer projelere göre) yeni olmasına rağmen, şaşırtıcı bir hızla büyüyor. BSC’nin halihazırda 65’tan fazla projeye sahip durumda. Benzersiz adres sayısı 60 milyonu geçti ve günlük ortalama işlem toplamı 3 milyona yaklaşıyor.

Binance, son zamanlarda likidite havuzu ve AMM çevresindeki büyüme ve inovasyona odaklanıyor ve bundan faydalanan BSC üzerine inşa edilmiş bir dizi yenilik geliyor. Bunlardan belki de en dikkat çekici biri PancakeSwap. Kullanıcılara bazı yenilikçi yeni yollar veren bir Uniswap klonu diyebileceğimiz bir plaftorm.

Binance tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen diğer mükemmel DeFi odaklı ürünler arasında ise DeFi staking ve Binance Liquid Swap yer alıyor.

Arkasındaki Mimari

BSC, yaklaşık 3 saniyelik blok sürelerine bir Proof of Stake mutabakat algoritması ile ulaşabilmektedir. Kullanılan algoritma, katılımcıların doğrulayıcı olmak için BNB’lerini stake ettiği Proof of Staked Authority (PoSA) temellidir. Kullanıcılar geçerli bir blok önerisi yaparlarsa, bu bloğun içindeki işlemlerin işlem ücretlerini alacak şekilde ayarlanır.

BNB enflasyonist olmadığı için, birçok protokolün aksine, yeni çıkarılan BNB’lerden oluşan bir blok ödeneği olmadığına dikkat çekmek istiyorum. Bunun yerine, Binance ekibi, düzenli aralıklarla coin yakımları gerçekleştirir, bu yüzden BNB arzı zamanla azalır.

Çapraz zincir uyumluluğu

BSC, bağımsız ama mevcut Binance Chain’i tamamlayıcı bir sistem olarak tasarlandı. Kullanıcıların varlıkları bir Blockchain ağından diğerine sorunsuz bir şekilde transfer edebilmesi amacıyla ikili zincir mimarisi kullanıldı. Bu sayede, hem Binance Chain’de alım satımlar hızla yapılabilir hem de BSC üzerinde güçlü merkeziyetsiz uygulamalar inşa edilebilir hale getirildi. Bu birlikte çalışabilirlik sayesinde kullanıcılar, birçok kullanım alanına hizmet edebilen geniş bir ekosisteme erişebilir.

Bunu da okuyun:  EN KAPSAMLI NFT TOKEN REHBERİ : NFT TOKEN NEDİR, NFT COİN’LER HANGİLERİ, NEREDEN ALINIR VE NE İŞE YARAR?

Binance Chain’deki BEP-2 ve BEP-8 tokenları, BSC için yaratılan yeni token standardı olan BEP-20 token’larıyla takas edilebilirdir. (BEP-20 de, Ethereum’un ERC-20’siyle aynı fonksiyonlara sahiptir.)

Kaynak : CoinBilgi

Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

Coin Sepeti (Kripto Para Yatırım Sepeti) Nedir?

Kripto para sepeti nedir ve nasıl yapılır? Yeni kripto para yatırımcıları için muhakkak…

İNDİKATÖR NEDİR?

İndikatör yabancı asıllı bir kelimedir. Bu sebeple ilk bakışta ne olduğu hakkında…

PARİBU HESAP KAPATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Paribu kullanıcıysanız ve hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Yazımızda…

PARİBU ANLAŞMALI BANKALAR HANGİLERİDİR? PARA YATIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu yazımızda Paribu’ya para yatırırken hangi bankaları kullanabilirsiniz ve Paribu’nun anlaşmalı olduğu…

WAZİRX KRİPTO PARA BORSASI NEDİR?

Bu yazımızda sizlere Hindistan’a ait olan WazirX platformundan söz edeceğiz. İyi okumalar.…

TRUST WALLET NEDİR, TRUST WALLET TOKEN NEDİR, NASIL KULLANILIR, NASIL ALINIR?

Trust Wallet, sadeliği ve kullanışlılığıyla olduğu kadar güvenilirliği de öne çıkan bir…

UNİSWAP NEDİR?

Uniswap, Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap, Ethereum tabanlı bir borsadır. Aynı zamanda…

KRİPTO PARA NEDİR? NASIL ALINIR?

Kripto paralardan bahsederken ilk olarak ‘kriptoloji’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kriptoloji, şifreleme…