kripto para

Altcoin, dijital para piyasasında ilk çıkan diijital para olan Bitcoin’den sonra piyasaya çıkmış tüm diğer dijital varlıkları kapsayan genel bir tabirdir. Pazardaki en büyük ikinci dijital para olan Ethereum’dan tutun da, Bitcoin Gold ya da Bitcoin Cash gibi Bitcoin hard fork ortaya çıkan coin’lere hatta son zamanlarda sayıları çokça artan token’lere kadar Bitcoin haricindeki tüm dijital para birimleri genel olarak “altcoin” olarak isimlendirilir. Bitcoin almak için gerekenler, Altcoin almak için gerekenlerle aslında tam olarak aynıdır. Altcoin’ler Türk Lirası ile ya da Amerikan Doları, Euro gibi para birimleriyle elde edilebilir. Banka havalesi, kredi kartı ya da Papara ile de altcoin alınabilir. Bir borsaya üye olmanız Altcoin almak için öncelikle gerekmektedir. Sonra da, söz konusu borsadaki itibari para hesabınıza para yatırmalısınız. Kullandığınız borsanın özelliklerine ve sunduğu imkanlara göre banka hesabınızdan havale ya da EFT yapabilir, paranızı önce Papara’ya aktardıktan sonra Papara üzerinden yatırabilir ya da kredi kartıyla alabilirsiniz. Borsaya üye olup, oradaki cüzdanınıza Türk Lirası yatırdıktan sonra, almak istediğiniz altcoin’i de belirledikten sonra sıra geldi alım işlemine. Altcoin almak Bazı altcoin’ler doğrudan Türk Lirası ile satın alınabilir. Fakat bazıları Dolar ya da Euro, bazıları ise itibari para birimleri olmadan, USDT (Tether), BUSD gibi stable coin’ler ile satın alınmaktadır. Borsanızda arama yaparak almak istediğiniz altcoin’in alım satım çiftlerine bakın. X/TRY seçeneği mevcut ise doğrudan alım yaparak, cüzdanınızdaki Türk Lirası karşılığında sqahip olabilirsiniz. Eğer X/USD, X/EUR gibi seçenekler mevcutsa öncelikle borsada cüzdanınızdaki parayı Amerikan Doları ya da Euro’ya çevirmeniz ya da doğrudan borsadaki cüzdanınıza Dolar ya da Euro cinsinden yatırmış olmalısınız. Gereken çevirme / takas işlemini yaptıktan sonra alabilirsiniz. Eğer söz konusu coin X/USDT, X/BUSD gibi işlem çiftlerine sahipse, ilk olarak ilgili borsadan USDT (Tether) ya da BUSD (Binance USD) gibi bir stable coin almalısınız. Bunun için de öncelikle arama bölümüne USDT yazın ve USDT/TRY işlem çiftini seçtikten sonra, cüzdanınızdaki Türk Lirası bakiyeniz karşılığında USDT (Tether) alın. Daha sonra almak istediğiniz altcoin’i aratarak X/USDT işlem çiftini seçin ve cüzdanınızdaki USDT (Tether)’leri almak istediğiniz altcoin ile değiş-tokuş edin.

Altcoin satmak. Altcoin nasıl satılır? Altcoin nasıl bozdurulur?

Altcoin satmak da temelde Bitcoin satmak / bozdurmak ile neredeyse aynıdır. Yine borsamıza girerek, ilgili altcoin’imizin işlem çiftlerine bakalım. X/TRY seçeneği mevcutsa söz konusu altcoin’i doğrudan Türk Lirası karşılığında satışa sunabilirsiniz. X/USD ya da X/EUR seçeneklerinde, altcoin’i Amerikan Doları ya da Euro karşılığında satabilirsiniz. X/USDT ya da X/BUSD seçeneklerinde ise USDT (Tether) gibi bir stable coin ile değiştirebilirsiniz. Eğer USDT ya da BUSD ile takas ettiyseniz, bir kez de USDT/TRY işlem çiftine gelerek, elinizdeki USDT (Tether) stable coin’leri Türk Lirası’na bozdurmanız gerekir. Sonra da borsa cüzdanınızdaki Türk Lirası’nı, yine borsanızın sunduğu seçenekler ile banka havalesi / EFT olarak ya da Papara cüzdanınıza aktararak çekebilirsiniz. Papara cüzdanınıza aktardığınız paranızı tekrar kendi banka hesabınıza aktarmanız gerekebilir.

Bunu da okuyun:  ICO NEDİR, NASIL ALINIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…