Dijital paraların tarihine baktığımızda 2019 önemli bir yıldı. Çünkü 2018 yılı, 2017’deki boğa sezonunun ve zirvelerin ardından düşüş eğilimiyle doluydu. Bu da yatırımcıları negatif etkilemişti. 2019’a zararlarını kapatmak düşüncesiyle giren yatırımcılar için takvimlerimizi geriye saralım ve 2018 yılı sonunda dijital para analistlerinin hangi coin’ler için iyimser kehanetlerde bulunduklarını hatırlayalım : BNB Coin, henüz yeni bir para birimi olmasına karşın, 2019 yılı başında yatırımcısına umut veriyordu. Analistler az bilinen bu para birimini şiddetle tavsiye etmekteydi çünkü 1 Dolar’ın altındaki bir fiyattan, 2019 yılına kadar 6.54 Amerikan Doları’na yükseliş göstermişti. (BNB’nin yazı yayımlandığı 2021 Mart’ında 235 Dolar olduğunu göz önünde bulundurursak, bunu daha iyi anlamlandırabiliriz.) Ripple (XRP) da o zamanlar henüz davalara konu olmamıştı ve dijtal market piyasasında ikinci sırada yer almaktaydı. Analistler Ripple’ı da 2019 yılında yıldızı parlayacak coin’ler arasında olduğunu söylemişiti.  Litecoin (LTC) 2019’a girerken 30.98 Dolar’dı (Şu an 187 Dolar). 2018’deki düşüş eğiliminden sıyrılmış olan LTC, 2019 başında umut vaat eden coin’ler arasındaydı. TRON (TRX) ve Dash, fanatik sayılabilecek kadar kararlı yatırımcıları sayesinde 2019’da yıldızı parlayacak coin’ler arasında gösterilirken, elbette Bitcoin de yatırımcıların listesinde yer alıyordu. 2019 başında Bitcoin’in  sadece 3600 Dolar olduğunu hatırlayalım (Şu an 51 Bin Dolar). Şu coin’ler de 2019 yılı başında yatırımcıların ve analistlerin listesindeydi :

Monero, BitcoinSV (BSV), ZCash (ZEC), Maker (MKR).

Peki tahminler haklı mıydı?

Takvimlerimizi biraz ileri saralım ve 2019’un beşinci ayına geçelim :

2019’un ilk beş ayında Binance Coin yani BNB yüzde 475 değerlenmişti. Sadece 2019 Mart’ında yüzde 70, 2019’un ilk beş ayında ise Tezos (XTZ), yüzde 255 değer kazanmıştı. 2019 Ocak’tan Mayıs’ına kadar Litecoin (LTC) yüzde 254 değerlenmişti. 2019’un ilk beş ayında Bitcoin Cash (BCH) yüzde 166 değer kazanan bir başka para birimiydi. EOS, yüzde 158 değerlelenmişti. Gelelim Bitcoin’e. 2019’a girerken 3600 Dolar olan ilk beş ayda yüzde 134 değer kazanarak yatırımcılarının yüzünü BTC güldürmüştü. Yalnızca bunlar değil. Cardano (ADA), Dash, Monero, Ethereum (ETH) ve birçok başka kripto para birimi de 2019 ortasında değerlerini iki katına çıkarmışlardı. Yani 2019 yılı, dijital para piyasası için altın senelerden biriydi.

Bunu da okuyun:  TRON (TRX) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?
Bu yazıda bahsedilen kripto paraları Türk Lirası ile güvenle almak, satmak ve daha fazlası için dünyanın en büyük borsası Binance'a bu linkten üye olun, alım-satımlarınızda komisyon ödemeyin! Sorumluluk reddi beyanı ve yasal bilgilendirme için tıklayın.
You May Also Like

ZILLIQA (ZIL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı block chain’inin…

YEARN FINANCE (YFI) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Yearn Finance (YFI), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde…

VERGE (XVG) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Verge Coin (XVG), anonimliği, gizliliği ve güvenliği ön planda tutan blok zinciri…

VOYAGER TOKEN (VGX) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Voyager Token (VGX), e-ticaret işlemleri için geliştirilmiş bir dijital para ve blok…

TRUST WALLET TOKEN (TWT) NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Trust Wallet, dijital varlıklarınız için çok güvenli bir cüzdan uygulamasıdır. Trust Wallet,…

TEZOS (XTZ) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon…

TETHER (USDT) (USD TETHER) NEDİR, NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu kripto para birimi,…

UNISWAP (UNI) COIN NEDİR, NEREDEN NASIL ALINIR?

Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olması,…

THETA FUEL (TFUEL) COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İkinci kripto para birimi (token) olan Theta Fuel Coin (TFUEL Coin), bir…

UMA COIN NEDİR, NEREDEN VE NASIL ALINIR?

 UMA ağının yerel tokeni UMA Coindir (UMA). UMA ağı ise sentetik varlıklar…